PLEASE WAIT
Translating to your language...
This can take up to 15 seconds.
MENU
MENU

Zapis Ludzkich Sygnałów Seksualnych w Korze Okołooczodołowej i Wrzecionowatej
Wen Zhou and Denise Chen, Psychology Department, Rice University, Houston, Texas 77005
Abstrakt
Komunikacja semiochemiczna jest zjawiskiem powszechnie występującym wśród zwierząt. U ludzi, wyrażanie emocji naturalnie wiąże się z twarzą oraz głosem. Dotychczas rzadko zajmowano się tutaj rolą sygnałów chemicznych. W tym badaniu, korzystamy z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby pokazać, że prawa kora okołooczodołowa, wrzecionowata kora prawa i prawe podwzgórze reagują na naturalny, lotny, seksualny pot człowieka, wskazując na to, że ta szczególna, semiochemiczna mieszanina jest zakodowana holistycznie w mózgu. Nasze wyniki dostarczają neurologicznych dowodów na to, że treść socjoemocjonalna, włączając w to tę seksualną, jest przekazywane przez ludzki pot.
Źródło: Encoding Human Sexual Chemosensory Cues in the Orbitofrontal and Fusiform Cortices
Data publikacji: 31.12.2008r.


Komentarz Feromony.pl:
Brak było dotychczas eksperymentów, w których naukowcy podjęliby się badania potu ludzi podnieconych seksualnie. Jest to przełomowe badanie, w którym naukowcy zbadali pot występujący w naturalnych warunkach. Badanie przeprowadzono przy wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego fMRI. Porównywano (1) pot ludzi podnieconych, (2) PSP, (3) pot neutralny i (4) alkohol etylowy. Zbadano 19 zdrowych, heteroseksualnych kobiet, nie stosujących antykoncepcji hormonalnej, będących w okresie około-owulacyjnym, które wdychały w pięciu seriach, dwukrotnie, przez 12 sekund każdą substancję. Badane nie były świadome jaką substancję wdychają.
Pot pobrano od 20 heteroseksualnych, niepalących mężczyzn, którzy nie stosowali dezodorantów i innych produktów zapachowych w trakcie badania. Pot mężczyzn zbierany był na waciki umieszczone pod ich pachami, podczas gdy oglądali: (1) 20-minutowe filmy erotyczne pokazujące stosunek mężczyzny i kobiety, (2) filmy dokumentalne. Mężczyznom sprawdzano przewodnictwo skóry, które potwierdziło pobudzenie seksualne. Ostatecznie wykorzystano próbki 3 mężczyzn, którzy byli najbardziej podnieceni.

Wyniki:
W przypadku wąchania przez kobiety potu seksualnego, następowała aktywacja specyficznych części mózgu, co nie następowało w przypadku pozostałych substancji. Co najważniejsze - nie wystąpiły znaczące różnice w aktywacji mózgu między pozostałymi trzema substancjami. Wszystkie trzy aktywowały podobny obszar. Należy dodać, że większość kobiet nie kojarzyła badanej substancji z potem, co potwierdza, że związki odbierane były na poziomie podświadomym. Badacze wysuwają wniosek, iż pot neutralny odbierany jest przez ludzki mózg w sposób holistyczny, natomiast pot seksualny niesie ze sobą wartość emocjonalną i wpływa na specyficzne, wybrane obszary mózgu w prawej jego półkuli (odpowiedzialnej za węch, zachowania społeczne i emocje). Mózg ludzki rozpoznaje docierające do niego informacje socjoemocjonalne występujące w ludzkim pocie seksualnym.


« Powrót do pozostałych badań