Zapachy ludzkiego ciała: Świadoma Percepcja a Efekty Biologiczne
Martha K. McClintock, Susan Bullivant, Suma Jacob, Natasha Spencer, Bethanne Zelano and Carole Ober, Department of Psychology, University of Chicago, 5730 Woodlawn Ave., Chicago, IL 60637, USA
Abstrakt
Związki zebrane z torsów i pach śpiących mężczyzn mogą być rozróżnione na podstawie liczby pasujących do siebie alleli MHC między mężczyzną a kobietą, która preferuje jego zapach. Związki karmiących kobiet i ich dzieci zwiększają motywację seksualną innych kobiet, a także zmieniają czas owulacji. Tutaj pokazujemy, że te związki chemiczne, zebrane na waciku, zamrożone, po czym rozmrożone, odbierane były jako zapachy łagodne i rzadko identyfikowane były jako zapachy pochodzące od ludzi (9% związków męskich, 12% związków kobiecych). To ich przyjemność, a nie wcześniejsza znajomość tych zapachów kojarzona była ze zgodnością alleli MHC dawcy i osoby wąchającej. Jednakże, stężenie związków laktacyjnych, a także to, czy podobały się one osobom wąchającym, nie wiązało się z motywacją seksualną czy też owulacją.
Przy wybieraniu pudełek zawierających zapachy, zadawano pytanie: "Jeżeli miałabyś wąchać jeden z tych zapachów przez cały czas, który byś wybrała? A którego byś unikała?". Kobiety wybierały zapachy mężczyzn, z którymi dzieliły kilka alleli MHC, natomiast unikały tych, z którymi nie dzieliły żadnych alleli. Zapachy kojarzone były z rzeczą lub miejscem, natomiast nie z mężczyzną. Co ważne, żaden z konkretnych mężczyzn nie był wybierany, lub unikany częściej od innych.