PLEASE WAIT
Translating to your language...
This can take up to 15 seconds.
MENU
MENU
Aktualnie OFFLINE:


Patrycja
Relacje, Związek,
Atrakcyjność
NAPISZ TERAZ »
WYŚLIJ EMAIL »

Ewa
Relacje, Biznes,
Pewność siebie
NAPISZ TERAZ »
WYŚLIJ EMAIL »
lub sSkontaktuj się na Messengerze:Reakcja węchowa na dwa wonne steroidy dla trzech gatunków ssaków naczelnych
Laska M, Wieser A, Hernandez Salazar LT., Department of Medical Psychology, University of Munich, Munich, Germany. Matthias.Laska@med.uni-muenchen.de
Abstrakt
Komunikacja semiochemiczna przy wykorzystaniu sygnałów węchowych jest powszechna u ssaków. U świń, dla przykładu, steroidy-C19 5-alpha-androst-16-en-3-one i 5-alpha-androst-16-en-3-ol wydzielane są przez knura i skłaniają lochy do przyjęcia pozycji kopulacyjnej. Pokazano, że te same substancje są składnikiem naturalnej woni ciała ludzkiego i przypuszczalnie wpływają na zachowanie ludzi. Korzystając z paradygmatów uwarunkowań, pokazujemy, że lapundery oraz małpy wiewiórkowate oraz pająkowate są zdolne do wykrywania Androstenonu w stężeniach mikromolowych, a zatem, w stężeniach przynajmniej tak niskich jak w przypadku świń oraz ludzi. Wszystkie trzy gatunki były znacząco mniej wrażliwe na Androstenol, który wykrywany był w stężeniach milimolowych. Dodatkowe testy, z zastosowaniem paradygmatu (przyzwyczajenia-odzwyczajenia) wykazały, że żadne z 10 badanych zwierząt z gatunku nie było anosmiczne na oba steroidy. Rezultaty pokazują, że Androstenon i Androstenol mogą być związane z komunikacją węchową u ssaków naczelnych i że anosmia wykryta u około 30% ludzi może być wynikiem zmniejszonej ilości funkcjonalnych węchowych genów receptorowych w porównaniu z naczelnymi ssakami - nie ludźmi.
Źródło: Olfactory Responsiveness to Two Odorous Steroids in Three Species of Nonhuman Primates
Data publikacji: 16.06.2005r.
« Powrót do pozostałych badań


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Rozumiem.