MENU
PLEASE WAIT.
Translating to your language...
This can take up to 15 seconds.
Wszystko o feromonach
Badania Naukowe
Forum
Blog
Newsletter
Kontakt

Zmysł węchu i zachowania noworodków: znaczenie kliniczne
Winberg J, Porter RH., Department of Woman and Child Health, Karolinska Hospital, Karolinska Institute, Stockholm, Sweden
Abstrakt
Około 1-2% ludzkiego genomu jest przydzielona do produkcji receptorów nabłonka węchowego, co świadczy o prawdopodobnie dużym znaczeniu tego zmysłu, który zawiera dwa anatomicznie odmienne układy: główny układ węchowy z komórkami czuciowymi ulokowanymi w górnej części jamy nosowej i narząd nosowo-lemieszowy z komórkami czuciowymi mieszczącymi się na przegrodzie nosowej. U osób dorosłych, indywidualne wonie mogą wpływać na wybór partnera i wiele przekonywujących dowodów wskazuje na to, że naturalnie występujące zapachy odgrywają znaczącą rolę w przekazywaniu zachowań noworodkowi. Wygląda na to, że nabywanie wiedzy węchowej występuje nawet na etapie płodowym, a zapachy gruczołów sutkowych matki mają działanie feromono-podobne, ułatwiające noworodkowi znalezienie sutka. Nowonarodzone dzieci reagują na zapachy sutkowe wytwarzane przez kobiety w okresie laktacji. Rozpoznawanie zapachów może być zapoczątkowane już we wczesnym stadium procesu wiązania relacji matka-dziecko, gdy noworodki uczą się rozpoznawać unikalny kod zapachu własnej matki -- proces jest prawdopodobnie ułatwiany wysokim wydzielaniem noradrenaliny i pobudzeniem miejsca sinawego przy porodzie. Wiedza na temat ludzkiej fizjologii węchowej może rzucić nowe światło na rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne.
Data publikacji: 01.1998r.« Powrót do wszystkich badań 
Wysyłamy do USA!
Koszt wysyłki do USA to tylko 19,99zł!
Złóż zamówienie teraz, a już za kilka dni będziesz trzymać paczkę w swoich rękach!


Do kolejnej realizacji zamówień pozostało: 14godz:11min
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Rozumiem.