Androstenol, domniemany ludzki feromon, wpływa na podejmowanie decyzji przez mężczyzn (Homo sapiens)
Gustavson AR, Dawson ME, Bonett DG., Gustavson, Andrew R.: U Texas Medical Branch, Marine Biomedical Inst, Galveston
Abstrakt
Spekuluje się, że naturalne wydzielanie, 5a-androst-16-en-3a-ol (Androstenol) ma działanie feromonu przestrzennego. Przez okres 5 tygodni oceniano wpływ Androstenolu na wybór toalety w podwójnie ślepej próbie. Pierwszy, trzeci i piąty tydzień stanowiły odniesienie, dzięki któremu oszacowany mógł zostać efekt działania Androstenolu lub zapachu kontrolnego, 3a-hydroxy-5androstan-17-one (Androsteronu).
Podczas tygodnia drugiego i czwartego połowa drzwi ubikacji została odpowiednio spryskane Androstenolem lub Androsteronem. Jak przypuszczano, mężczyźni unikali ubikacji spryskanych Androstenolem, natomiast żaden zapach nie wpływał na wybór toalety przez kobiety, co ukazuje jak odmienny wpływ ma eksperymentalna substancja na obie płci.
Eksperyment dokładnie pokazuje jak mężczyźni, podobnie jak inne zwierzęta, unikają przestrzeni zaznaczonych (feromonem męskim) przez innego samca. U zwierząt, wtargnięcie na obcy teren objawiane jest agresją, lub wycofaniem. Jak widać, u ludzi efekt jest taki sam jak w przypadku zwierząt. Mężczyźni unikają przestrzeni innego mężczyzny, natomiast na kobiety, dokładnie jak na samice innych gatunków, związek, w tym wypadku, nie ma wpływu.