PLEASE WAIT
Translating to your language...
This can take up to 15 seconds.
MENU
MENU
Aktualnie OFFLINE:


Patrycja
Relacje, Związek,
Atrakcyjność
NAPISZ TERAZ »
WYŚLIJ EMAIL »

Ewa
Relacje, Biznes,
Pewność siebie
NAPISZ TERAZ »
WYŚLIJ EMAIL »
lub sSkontaktuj się na Messengerze:Reakcja mózgu na feromony homoseksualnych mężczyzn
Savic I, Berglund H, Lindstrom P.
Department of Clinical Neuroscience, Karolinska University Hospital, 171 76 Stockholm, Sweden. ivanka.savic-berglund@neuro.ki.se
Abstrakt
Pochodna testosteronu 4,16-androstadien-3-one (AND) oraz steroidu estrogeno-pochodnego estra-1,3,5(10),16-tetraen-3-ol (EST) są związkami pretendującymi do miana ludzkich feromonów. AND można znaleźć głównie w męskim pocie, natomiast EST w największej ilości występuje w moczu kobiet. W poprzednim badaniu pozytronowej tomografii emisyjnej odkryliśmy, że wąchanie AND oraz EST aktywowało regiony odpowiedzialne za dymorfizm płciowy przedniego jądra podwzgórza i aktywacja ta różniła się, w zależności od płci oraz związku. W obecnym badaniu, wzorzec aktywacji indukowany przez AND oraz EST został porównany między homoseksualnymi mężczyznami, heteroseksualnymi mężczyznami oraz heteroseksualnymi kobietami. W przeciwieństwie do heteroseksualnych mężczyzn, u homoseksualnych mężczyzn następowała aktywacja podwzgórza w odpowiedzi na pobudzenie AND, tak jak w przypadku heteroseksualnych kobiet. Maksymalny stopień aktywacji zaobserwowany został w przyśrodkowej okolicy przedwzrokowej, w przedniej części podwzgórza, która, nawiązując do badań nad zwierzętami, jest głęboko związana z zachowaniami seksualnymi (narząd uznawany jest za centralny ośrodek erekcji - dod.tłum.). W przeciwieństwie do domniemanych feromonów, tradycyjne zapachy przetwarzane były podobnie we wszystkich trzech badanych grupach i angażowały wyłacznie węchomózgowie (jądro migdałowate, korę gruszkowatą i okołooczodołową). Uzyskane dane pokazują, że nasz mózg reaguje odmiennie na dwa podejrzewane feromony w porównaniu do tradycyjnych zapachów i ukazują związek między orientacją seksualną a procesami neuronalnymi podwzgórza.
Źródło: Brain response to putative pheromones in homosexual men
Data publikacji: 09.05.2005r.
« Powrót do pozostałych badań


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Rozumiem.