MENU
PLEASE WAIT.
Translating to your language...
This can take up to 15 seconds.
Wszystko o feromonach
Badania Naukowe
Forum
Blog
Newsletter
Kontakt

Androstadienon wzmacnia męską współpracę
Paavo Huoviala 1, Markus J. Rantala 1,2
1 Wydział Nauk Behawioralnych i Filozofii, Psychologii, Uniwersytet w Turku, Turku, Finlandia. Markus J. Rantala, 2 Wydział Biologii, Sekcja Ekologii, Uniwersytet w Turku, Turku, Finlandia.
Abstrakt
Sugeruje się, że Androstadienon, substancja występująca w męskim pocie, funkcjonuje jako ludzki feromon - przekazywany drogą powietrzną sygnał chemiczny, który wywołuje określone reakcje u przedstawicieli tego samego gatunku. We wcześniejszych badaniach Androstadienon uznano m.in. za substancję wzmagającą pociąg seksualny, wpływającą na nastrój i poziom kortyzolu oraz aktywującą obszary mózgu związane z poznaniem społecznym.

Wciąż jednak istnieje stosunkowo niewiele dowodów psychologicznych, zwłaszcza tych odnoszących się do wpływu Androstadienonu na męskie zachowanie. Celem niniejszego badania było zatem szukanie możliwych behawioralnych oddziaływań u męskich uczestników badania, poprzez połączenie dwóch jak dotąd odległych działów badawczych: badań nad ludzkimi feromonami i behawioralnej teorii gier w ramach ekonomii eksperymentalnej. Czterdziestu mężczyzn uczestniczyło w eksperymencie zorganizowanym przy użyciu modelu mieszanego i metody podwójnie ślepej próby z placebo. Uczestnicy, poddani działaniu Androstadienonu lub substancji kontrolnej, brali udział w grach (gra ultimatum, gra dyktator), będących zadaniami wymagającymi podejmowania decyzji, które są powszechnie stosowane w celu ilościowego zmierzenia współpracy i hojności.

Ponadto, podczas eksperymentu zmierzyliśmy poziom kortyzolu i testosteronu w ślinie uczestników badania. Poziom testosteronu w ślinie okazał się być pozytywnie skorelowany z zachowaniem nastawionym na współpracę. Po skontrolowaniu oddziaływania bazowego poziomu testosteronu uczestników badania stwierdzono, że Androstadienon wzmacniał zachowania nastawione na współpracę podczas wykonywania zadań wymagających podejmowania decyzji. Zgodnie z naszą wiedzą jest to pierwsze badanie, które wykazuje, że Androstadienon bezpośrednio wpływa na zachowanie mężczyzn.

Załączniki:
Data publikacji: 22.05.2013r.


Komentarz Feromony.pl:
Bardzo ważne badanie dotyczące ludzkich feromonów. Pierwsze badanie udowadniające, że wdychanie ludzkich feromonów wpływa na zachowanie ludzi.

« Powrót do wszystkich badań 
Wysyłamy do USA!
Koszt wysyłki do USA to tylko 19,99zł!
Złóż zamówienie teraz, a już za kilka dni będziesz trzymać paczkę w swoich rękach!


Do kolejnej realizacji zamówień pozostało: 15godz:18min
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Rozumiem.