PLEASE WAIT
Translating to your language...
This can take up to 15 seconds.
MENU
MENU
Aktualnie OFFLINE:


Patrycja
Relacje, Związek,
Atrakcyjność
NAPISZ TERAZ »
WYŚLIJ EMAIL »

Ewa
Relacje, Biznes,
Pewność siebie
NAPISZ TERAZ »
WYŚLIJ EMAIL »
lub sSkontaktuj się na Messengerze:Synchronizacja oraz tłumienie cyklu menstruacyjnego
Martha K. McClintock, Departament of Psychology, Harvard University, Cambridge, Massachusetts 02138
Abstrakt
Synchronizacja cykli menstruacyjych wśród kobiet mieszkających razem w akademiku studenckim sugeruje, że wzajemne oddziaływanie na siebie może mieć silny wpływ na długość cyklu menstruacyjnego. Badania nad wpływem feromonów na cykle myszy i innych gatunków ujawniły, że grupy społeczne wpływają na funkcjonowanie układu endokrynnego. Mimo że, niewiele przeprowadzono badań wśród ludzi, pośrednie obserwacje świadczą o tym, że wpływ grupy istotny jest w niektórych aspektach cyklu menstruacyjnego. Zsynchronizowanie cykli jest często obserwowane wśród matek, córek i sióstr mieszkających razem. Niezsynchronizowane cykle ulegają synchronizacji w ciągu 3 miesięcy mieszkania razem. Do badania przystąpiło 135 kobiet w wieku 17-22. Badanie ujawniło znaczący wzrost w synchronizacji wśród współlokatorek (P<=0,0007), wśród najbliższych przyjaciółek (P<=0,003) i wśród najbliższych przyjaciółek będących współlokatorkami (P<=0,0003). Zwiększenie synchronizacji wśród współlokatorek nie różniło się znacząco od wzrostu synchronizacji najbliższych przyjaciółek. W badaniu drugim podzielono studentki na 15 grup najbliższych przyjaciółek (5<=N<=10). Zauważono znaczący spadek indywidualnych różnic w grupie (P<=0,001). Największy spadek odnotowano w ciągu pierwszych 4 miesięcy. 47% kobiet nie było świadomych dnia menstruacji swoich przyjaciółek. Wśród pozostałej części 48% kobiet było tylko częściowo świadomych. Możliwe, że co najmniej 1 feromon żeński wpływa na częstość cykli menstruacyjnych kobiet. Dalej, podzielono kobiety na dwie grupy, pierwsza spotykała się z mężczyznami mniej niż trzy razy w ciągu tygodnia (N=42) i grupę kobiet, która spotykała się co najmniej trzy razy w tygodniu z mężczyznami. Kobiety, które widywały mężczyzn rzadziej, zauważyły znacząco dłuższe cykle menstruacyjne (P>=0,03) niż 28 dni. Wiek nie miał wpływu na długość cyklu.
Źródło: Oryginalny, historyczny artykuł, który pojawił się w magazynie Nature (wyd. 229, str. 244-245, 22 Styczeń 1971):
Data publikacji: 01.1971r.


Komentarz Feromony.pl:
Badanie Marthy McClintock zmieniające historię. Od tego wszystko się zaczęło.


« Powrót do pozostałych badań


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Rozumiem.