PLEASE WAIT
Translating to your language...
This can take up to 15 seconds.
MENU
MENU

Menopauza, klimakterium a feromony

W okresie klimakterium, którego objawy często pojawiają się już po 40 roku życia, stopniowo wygasa czynność jajników i w konsekwencji spada produkcja żeńskich hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu, a wraz z nimi produkcja własnych, naturalnych feromonów.

Stopniowo następuje obniżenie czucia w strefach erogennych, skrócenie fazy orgazmu, zmniejszenie przekrwienia gruczołów sutkowych i skóry w czasie podniecenia, zmniejszenie nabrzmienia łechtaczki i zdolności podnoszenia warg sromowych.

Okres menopauzy wiąże się rzecz jasna z niższą aktywnością seksualną, lękiem przed seksualnością oraz wiązaniem erotyzmu z negatywnymi odczuciami.

Wykres mentruacja, ilość hormonów spada wraz z wiekiem
Ilość kobiecych hormonów drastycznie spada wraz z wiekiem

Z raportów socjoseksuologicznych wynika, że w wieku pomenopauzalnym obniżenie libido dotyczy 94% kobiet, obniżenie aktywności seksualnej 88% kobiet, dyspareunia (ból w trakcie stosunku) 39% kobiet, natomiast utrata satysfakcji z kontaktów intymnych dotyczy aż 100% badanych.

Wpływ feromonów na aktywność seksualną

Leczenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania polega głównie na uzupełnianiu brakujących hormonów. Na rynku wiele jest produktów, zarówno ziołowych, jak i hormonalnych, które regulują objawy menopauzy z różnym skutkiem.

Naukowcy Friebely J. i Rako S. z Uniwersytetu w Bostonie postanowili znaleźć rozwiązanie na problemy kobiet w tym wieku i sprawdzić, czy domniemany ludzki feromon seksualny zwiększa ich libido, właśnie w tym okresie ich życia. Uczestniczki przeprowadzonego przez badaczy eksperymentu, kobiety po okresie menopauzy (średnia wieku 57 lat) wzięły udział w badaniach, których celem było przetestowanie bezwonnego feromonu, dodanego to ich ulubionego zapachu, aby sprawdzić, czy może on wpływać na życie seksualne badanych kobiet.

Eksperymenty przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby, kontrolowanej również przez placebo, trwały 6 tygodni. Wyniki pokazały, że 40,9% kobiet stosujących formułę feromonową zauważyło zwiększenie swojej tygodniowej ilości pieszczot i pocałunków w stosunku do 13,6% badanych, stosujących placebo.

Jednocześnie 68,2% kobiet stosujących feromony zaobserwowało wzrost w co najmniej jednym z czterech socjo-seksualnych zachowań intymnych. W przypadku badanych stosujących placebo było to 40,9%.


Rezultaty badań sugerują więc, że formuła feromonowa stosowana z perfumami posiada właściwości bodźca seksualnego dla kobiet po okresie menopauzy. Wzrasta ilość pieszczot, pocałunków, odczucia podniecenia seksualnego i ogólnego odczucia własnej atrakcyjności.

Ich stosowanie pozwala zatem kobietom po menopauzie osiągnąć aktywność seksualną podobną do tej, którą mają kobiety przed menopauzą.